Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, czyli wymuszona, dzięki której oprócz wymiany powietrza, nie tracimy ciepła, które jest w budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnego wietrzenia poprzez otwarcie okien, przy mechanicznej wymianie powietrza, nie wpada do domu zimny powiew. Zużyte powietrze poprzez oddychanie, kurz, zapachy i inne zanieczyszczenia bytowe zostaje usunięte, a do budynku wpada świeże.
Rekuperator usuwa na zewnątrz zużyte powietrze, ale jednocześnie pobiera z niego ciepło. Następnie zaciąga świeże powietrze z dworu i ogrzewa ciepłem odzyskanym wcześniej. Powietrze nawiewane i usuwane są zawsze w tej samej proporcji. Ważne jest to, że powietrze usuwane nie ma kontaktu z świeżym. Wdmuchane do pomieszczeń ciepłe powietrze jest zatem świeże i czyste, a to za sprawą dwóch filtrów, które usuwają bakterie, wirusy i alergeny i dodatkowo je jonizują. Kratka założona na żaluzji czerpni oraz filtry dodatkowo wyłapują muchy, komary i inne insekty. Bez otwierania okien, bez strat energii, wszędzie, zawsze oddychacie świeżym filtrowanym powietrzem. To ogromny komfort, którego nie da się osiągnąć w domach z wentylacją grawitacyjną. A jeśli dodatkowo chcesz otworzyć okno - nie ma problemu, choć musisz wziąć pod uwagę, że wpuszczasz zimne powietrze.
Posiadając rekuperację nie ma potrzeby montażu kominów wentylacyjnych, a trasa kanałów wentylacyjnych jest zoptymalizowana, co zapobiega kolizjom z innymi instalacjami. Sam rekuperator może znajdować się w dowolnym miejscu, wybranym tak, aby nie przeszkadzał.
Rekuperację można zaprojektować w każdym domu i budynku. Najlepiej zaplanować ją na etapie projektu, a następnie skonsultować wybrany projekt ze specjalistą od rekuperacji. Pierwszy etap prac montażowych rozpoczyna się w stanie surowym zamkniętym. Rekuperację można wzbogacić gruntowym wymiennikiem ciepła, dzięki któremu pozyskamy darmową energię z ziemi.
Przy instalacji rekuperacji uważaj na: